Neohodnotené

Žilina a okolie z neba

Žilina a okolie z neba CBS

Skladom
Kód: 9788081442711
€24,95 –15 % €21,20 €19,27 bez DPH €21,20 / 1 ks
Kategória: Knihy
zilina a okolie z neba 2021 obalka 1200x818px web
Akcia
€24,95 –15 %
Pohodlné ceny
Pohodlné cesty
na všetky miesta.
Lacné poštovné
Lacné poštovné
až do Vašej schránky.
Návrat ku koreňom
Návrat ku koreňom
pri pohodlnom cestovaní.

Na severozápade Slovenska, kde sa vody Váhu, Kysuce a Rajčanky stretajú, matka príroda svojimi krásami rozhodne nešetrila. Vyrástlo tu mesto Žilina, ktoré aj vďaka korune hôr navôkol prezývajú „perla na Váhu“. Na najvyšší trón spomedzi hôr si zasadla Malá Fatra, ktorú veľmi dobre vidno z každého zákutia regiónu. Jej nepísanými kráľmi v očiach turistov sú Veľký Rozsutec a Kľak. Pre ich pôvab a dominanciu sa právom radia k najkrajším vrcholom Slovenska.
Samotná Žilina sa počas histórie vďaka svojej polohe stala metropolou tejto časti Slovenska. Jej centrum je pre mnohé pamiatky, ktorým dominujú Kostol Najsvätejšej Trojice či Burianova veža, vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Určite nevynechajte ani návštevu malebného Budatínskeho zámku, sídla expozície drotárstva – jedinej svojho druhu na svete. Ušľachtilým kultúrnym stánkom mesta je nedávno zrekonštruovaná nová synagóga. Je jednou z najkrajších pamiatok židovskej kultúry na Slovensku.
Odvekými strážcami regiónu a pamätníkmi dejín sú starobylé hrady. V regióne je ich hneď niekoľko. Všetky pozývajú zažiť neopakovateľnú atmosféru starobylých múrov, medzi ktorými sa prechádzali či hodovali hradní páni. Týčia sa na vysokých bralách, s ktorými počas stáročí doslova zrástli. Jednou z najväčších a najzachovalejších je zrúcanina hradu Lietava. Vysoko nad hladinou Váhu sa vypínajú múry hradov Starý hrad a Strečno.
Kedysi strážili dôležité obchodné cesty, no i dnes akoby z výšky dohliadali a chránili naše kroky. Podmanivé je aj vodné bohatstvo tohto regiónu. Váh bol od nepamäti životodarnou tepnou regiónu. Najviac s ním boli spätí pltníci, ktorí museli poznať každý meter rieky a pod Strečnom si dať obrovský pozor na skaly Margitu a Besnú. Už v 14. storočí naši predkovia vedeli o liečivých účinkoch termálnej vody v Rajeckej doline. Postupom času tu vyrástlo kúpeľné mestečko Rajecké Teplice. Pokoj do duše však môže priniesť aj tichá modlitba pri zastaveniach tunajších kalvárií pri Bitarovej či Rajeckej Lesnej. Priamo v Rajeckej Lesnej nájdete aj jeden z najväčších ručne vyrezávaných drevených pohyblivých betlehemov na svete.
Dedičstvo regiónu ožíva aj v tunajšej kultúre. Každá rázovitá dedinka oplýva niečím svojským a originálnym. No dve z nich poznajú aj ďaleko za hranicami regiónu. Na Slovensku sa azda nenájde nikto, kto by nepoznal Terchovú a Čičmany. Čičmianske drevené chalúpky pomaľované nádhernými ornamentmi vyzerajú ako z rozprávky. Podmanivá geometria ornamentov sa dostala na domy, kroje, ako aj na reprezentačný odev našich olympijských športovcov. Terchovú preslávil rodák, ktorý bohatým bral a chudobným dával – zbojnícky kapitán pasovaný za národného hrdinu – Juraj Jánošík.
Nachádza sa tu aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznanéhosľubuje naozaj jedinečný zážitok.